نصب و راه اندازی شبکه:

راه اندازی شبکه یکی از کارهایی است که با بزرگتر شدن یک کسب‌ و کار کم کم مورد نیاز همه افراد مشغول در مجموعه خواهد بود. شبکه مفهوم بسیار گسترده‌ای است که در عین حال به یک مفهوم ساده منجر می‌شود و آن چیزی نیست جز “ارتباط”. در حوزه فناوری اطلاعات، یکی از کارهایی که بسیار تخصصی شده است و هزینه زیادی را برای شرکت‌ها دارد، همین بحث خدمات راه اندازی و نصب شبکه است که قصد داریم به طور کامل تر درباره آن توضیح دهیم.

داشتن یک شبکه فقط به معنی متصل کردن اینترنت شما نیست، بلکه خیلی بیشتر و گسترده تر از این مورد باید برنامه ریزی و اجرا شود. مثلا فکر کنید که برای شرکت خودتان، نیاز داشته باشید یک سری اطلاعاتی را به صورت جامع در دسترس افراد مختلفی در داخل شرکت قرار دهید. منطقا استفاده از راه حل های قدیمی مثل فلش و… منطقی نیست، از طرفی نیز هم به دلیل مسائل امنیتی و هم مسائل سرعت، منطقی نیست اگر بخواهید اطلاعات خود را از طریق اینترنت ارسال کنید.

یکی از کاربردهای شبکه مثلا در همینجا مشخص می‌شود، یعنی در چنین شرایطی شما قادر خواهید بود توسط شبکه داخلی مجموعه خود، فایل‌هایی را به اشتراک بگذارید و همه افرادی که دسترسی‌های لازم را دارند، به این فایل‌ها دسترسی پیدا کنند. این کار یکی از ابتدایی ترین کارهایی است که با راه اندازی شبکه قابل انجام است.

راه اندازی شبکه امروه بیش از پیش دچار پیچیدگی شده است زیرا پیشرفت فناوری در حوزه فناوری اطلاعات و خدمات شبکه باعث شده است تا نیازمندی های امروزی ظرفیت پذیری در شبکه های محلی تحت پوشش قرار گیرند، شبکه های محلی از قدیمی ترین و اولین انواع شبکه های کامپیوتری هستند. از آنجایی که بنا به خصوصیات نظام های کسب و کاری غالبا شبکه های محلی تاثیر مستقیمی بر روی اثر بخشی نظام کسب و کار دارند، نصب شبکه و فناوری ها، تکنولوژی های نوین و خدمات شبکه بخش عمده ای از این نیازمندی ها را تحت پوشش قرار داده اند.

هزینه راه اندازی شبکه:

ابزارهای مورد نیاز برای راه اندازی شبکه بسیار متنوع هستند و بسته به وسعت کاری شما، هزینه این کار نیز متفاوت خواهد بود. شبکه شما ممکن است حتی توسط یک کابل اترنت قابل پیاده سازی باشد (در ساده ترین حالت) که هزینه بسیار پایینی را برای شما دارد، یا سطح کاری شما ممکن است نیاز به چندین سرور، چندین کارت شبکه و چندین اکسس پوینت داشته باشد. پس با این توضیحات قیمت نصب و راه اندازی برای شما بسته به نیازتان می‌تواند بسیار متنوع باشد.

چرا شبکه برای مجموعه مفید است؟

  • افزایش سرعت کارایی
  • افزایش امنیت سیستم‌ها و فایل‌ها
  • استفاده مشترک منابع
  • کاهش هزینه‌های راه اندازی، تعمیر و نگهداری
  • قابل توسعه بودن

راه اندازی شبکه به طور کلی به دو بخش پسیو و اکتیو تقسیم می‌شود. در بخش پسیو، برای شما سخت افزار و زیرساخت شبکه تنظیم می‌شود که شامل کارهایی مثل کابل کشی‌ها، راه اندازی اتاق مانیتورینگ، سیستم برق اضطراری، سیستم‌های امنیتی و… است. در بخش اکتیو نیز کارهای نرم افزاری و سرویس‌ها برایتان انجام می‌شود مثل راه اندازی سرورها، راه اندازی روترها، سوئیچ‌ها و…

به کمک این چنین فناوری های نوین در خدمات شبکه های محلی امروزی و به جهت تحت پوشش قرار دادن نیازمندی های نظام های کسب و کاری امروزی شبکه های محلی می‌بایست دارای خصوصیات ویژه ای در سطح ساختار و معماری آنها باشند.
از اهم این خصوصیات برای نصب شبکه و خدمات شبکه می‌توان به ظرفیت پذیری مناسب در لایه های مختلف شبکه های محلی، ایجاد افزونگی و تحمل پذییری خطا در سطوح مختلف، کمینه نمودن مدت زمان بازیابی در زمان بروز اختلالات، گسترش پذیری مناسب، امن سازی زیر ساخت ارتباطی شبکه محلی، تحت پوشش قرار دادن نیازمندی های رفتار ترافیکی به جهت بهره مندی از سرویس های ارزش افزوده و … اشاره نمود.
شرکت توسعه ارتباطات آمون متخصص در طراحی و نصب و راه اندازی پسیو شبکه،پشتیبانی شبکه و مشاور خدمات، بسیاری از حوزه های پیشرفته در این زمینه می‌باشد.